تبلیغات
به روز ترین اخبار فوتبال ایران و جهان - بالا رفتن تب فوتبال جزیره با شوخی‌های شیخ امارات

www.footballnews1.ir


به روز ترین اخبار فوتبال ایران و جهان

پوریا مرادی

جستجو

 

بالا رفتن تب فوتبال جزیره با شوخی‌های شیخ امارات

پنجشنبه 12 خرداد 1390   04:30 بعد از ظهر


نوع مطلب : ورزشی ،فوتبال در جهان ،حواشی فوتبال جهان ،

به گزارش خبرگزاری فوتبال نیوز 1  یك روز از فوتبال جزیره خسته می‌شود و تصمیم می‌گیرد تیمش را با همان اسم به لالیگا یا كالچو منتقل كند، یك روز هم عاشق فوتبال جزیره می‌شود و به تمام كاركنان باشگاه من‌سیتی هر یك پاداش 8 هزار پوندی می‌دهد.
او پیش از این قصد داشت كل سهام باشگاه رئال مادرید را به سبك باشگاهداری انگلیس خریداری كند، اما از فرط دموكراسی و نحوه انتخابات رئیس در فوتبال اسپانیا از این كار صرف نظر كردم.

هر چند وكیل این شیخ ثروتمند اماراتی در این مورد پیش دستی كرده، اما حقیقت این است كه وی اصولا حق انجام چنین كاری را نیز نداشت. بر اساس قوانین باشگاهداری در اسپانیا به خصوص در چهار باشگاه رئال مادرید، والنسیا، اتلتیك بیلبائو و بارسلونا نزدیك به كل سهام باشگاه متعلق به مردم است و مدیرعامل و اعضای هیات مدیره تنها 13 درصد از سهام باشگاه را به صورت مشروط تصاحب می‌كنند.

كلمه "مالك " در باشگاهداری اسپانیا معنی ندارد و مدیرعامل با رای مردم انتخاب شده و باید به 3 زبان رسمی و زنده دنیا تسلط داشته باشد، در عین حال داشتن سابقه مثبت در مدیریت ورزشی، قبول شدن در امتحان اطلاعات عمومی فدراسیون فوتبال اسپانیا و داشتن حساب بانكی به ارزش كل ضرر مالی برآورد شده در یك سال آن باشگاه از دیگر شرایط برای نامزد شدن در انتخابات این باشگاه‌ها محسوب می‌شود،‌اما فوتبال جزیره این محدودیت ها را ندارد و در آن نه از حساب و كتاب آلمانی خبری است، نه از حضور مردمی فوتبال اسپانیا و نه مافیای خسته كننده ایتالیا!

شیخ 41 ساله هم راهی انگلیس شد تا در میان روزهای تكراری ابوظبی برای خود دل مشغولی مناسبی درست كرده باشد. او را در ابوظبی یا نیویورك دوم به نام منصور بن زاید بن سلطان آل‌نحیان می شناسند و در وصف او همین بس كه پس از خیابان طولانی شیخ زاید، بلندترین خیابان ابوظبی نامش آل‌نحیان است و او با همین نام پدری این‌چنین به یكی از ثروتمندترین مردان دنیا تبدیل شده است.

مرد جوان آل‌نحیان امید زیادی به تشدید بیماری آل مكتوم در دبی نداشته و از طرفی حتی اگر خلافت به آل زاید و آل‌نحیان هم برسد برادران بزرگ تر اجازه عرض اندام به وی را نخواهند داد، پس چه بهتر كه او بزرگی و خلیفه‌گری را در فضایی ورزشی به نام فوتبال اروپا تجربه كند.
او پنجمین پسر امیر ابوظبی است و شماره پلاك اتومبیلش به نشانه اصیل بودن خون خانوادگی عدد یازده است، البته كه مثل پلاك اتومبیل خلیفه امارات یك نیست، اما همین 2 عدد یك در كنار هم نیز به اندازه كافی به او اصالت می بخشد.

او پس از قبولی در مدرسه ابتدایی ابوظبی راهی آمریكا شد، دبیرستان خود را با نمره ای قابل قبول پشت سر گذاشت و در رشته علوم سیاسی از دانشگاه واشنگتن فارغ التحصیل شد.
تفاوت این خلیفه زاده جوان با آبراموویچ بخت برگشته این است كه او اساسا نمی داند مالیات چیست و در عمر پر از شادی و نشاطش رنگ فرار از مالیات یا حساب و كتاب را هم ندیده است.

برخی منابع اطلاعاتی در بریتانیا معتقدند كه وی در اولین سال حضور خود در سمت مالك منچسترسیتی مبلغ 440 میلیون یورو هزینه كرده است، بدون آنكه بخواهد در مورد هزینه های میلیاردی پاسخی از كسی داشته باشد.
ثروت او در حدی است كه وقتی از او درباره ملك های خریداری شده در دبی و ابوظبی سوال شد ناگهان به یاد برجی افتاد كه نیمی از سهامش را خریداری كرده اما پس از آن دیگر هرگز به یادش نبوده است!
او در دهه 90 با عالیه بنت محمد بوتی آل حامد ازدواج كرد و نام پسرش را "شیخ زاید " گذاشت تا به خلیفه كنونی ثابت كرده باشد هرگز خیانتی در كار نیست و گوشه چشمی به خلافت ندارد.

وی در سال 2005 با مانال دختر محمد بن راشد آل مكتوم ازدواج كرد و حاصل این دوم ازدواج رسمی دختری بود به نام شیخه فاطمه كه با سن كمش از هم اكنون سهامدار كلان باشگاه الجزیره امارات و مالك دو باشگاه بزرگ و بین المللی اسب سواری در ابوظبی است.
شوخی های شیخ منصور هم معمولا قسمتی از زندگینامه او را در سایت های خبری تشكیل می دهد. او مردی خوشرو و شوخی طبعی است و معمولا از افرادی كه با او جدی حرف می زنند و اوضاع اقتصادی جهان را با جدیت پیگیری می كنند اصلا خوشش نمی آید. برخی در بریتانیا بر این باورند كه بزرگ‌ترین شوخی او با دنیا خرید من سیتی بوده است.

وی در 2 سال اخیر برای خرید برخی از ستاره ها از جمله توز، آده بایور، یحیی توره، سیلوا و ... هزینه های كلانی را پرداخت كرده، اما نكته جالب به تداوم ولخرجی های شیخ اماراتی معطوف می شود چرا كه وی به تازگی درهم های تبدیل شده به پوند را به سوی باشگاه رئال مادرید و بارسلونا نشانه گرفته است.
شیخ ابوظبی البته نه از زبان خود بلكه از سوی مانچینی، سرمربی ایتالیایی تیمش خبر از خرید كریستیانو رونالدو با مبلغ 180 میلیون یورو داده و مدعی شده كه آندریاس اینیستا و سسك فابرگاس را به جمع آبی آسمانی های منچسترسیتی خواهد آورد.

قهرمانی منچسترسیتی بعد از 35 سال در جام حذفی انگلیسی بیش از گذشته شیخ منصور را برای ولخرجی و خرید وسوسه كرده، چرا كه شیخ اماراتی خیلی دوست دارد كه نامی را در فوتبال جزیره و دنیا برای خود به پا كند. شاید معرفی برخی نامزدها برای حضور در جمع آبی آسمانی ها به شوخی شبیه باشند،‌ اما توان مالی شیخ منصور گواهی می دهد كه شوخی وی كاملا جدی است و این مالك اماراتی قادر است كه ستاره های برزگی خریداری كند.
برای پی بردن به میزان دست و دلبازی‌های شیخ باید تا زمان شروع نقل و انتقالات صبر كرد و دید كه این شیخ اماراتی برای خرید ستاره های فوتبال تا چه میزان هزینه خواهد كرد و دلارهای حاصل از درآمد نفت را به پای بازیكنان فوتبال خواهد ریخت!
منابع: ساكرنت، بیوگرافی ثبت شده در سایت خاندان سلطنتی امارات، گاردین و سایت رسمی باشگاه منچستر سیتی


نوشته شده توسط : پوریا مرادی