تبلیغات
به روز ترین اخبار فوتبال ایران و جهان - مهدوی‌كیا، دومین لژیونر پرسابقه تمام ادوار هامبورگ

www.footballnews1.ir


به روز ترین اخبار فوتبال ایران و جهان

پوریا مرادی

جستجو

 

مهدوی‌كیا، دومین لژیونر پرسابقه تمام ادوار هامبورگ

چهارشنبه 18 خرداد 1390   11:37 قبل از ظهر


نوع مطلب : ورزشی ،فوتبال در جهان ،حواشی فوتبال جهان ،حواشی فوتبال ایران ،اخبار لژیونر ها ،لیگ آلمان (بوندس لیگا) ،

به گزارش خبرگزاری فوتبال نیوز 1  براساس آمار و ارقام ارائه شده مهدی مهدوی كیا یكی از بازیكنان خارجی تاریخ حیات تیم شمال آلمان است كه توانسته بیشترین تعداد بازی را برای بندرنشینان انجام دهد.

در این ارتباط روزنامه هامبورگرمورگن‌پست دو روز پس از آنكه ها.اس.فاو هامبورگ با جاكوپو سالا، بازیكن عضو تیم ملی زیر 19 ساله‌های ایتالیا قرارداد بست تا شمار كشورهای جهان كه به این تیم قدیمی ژرمن‌ها بازیكن داده‌اند،‌ به رقم 48 برسد، در مقاله‌ای تحلیلی و از زوایای گوناگون اقدام به انتخاب‌ "برترین بازیكنان خارجی "‌تمام ادوار این تیم كرد.

در بخش لژیونرهایی كه بیشترین بازی را برای سفید و قرمز‌پوشان در طول تاریخ انجام داده‌اند، مهدی مهدوی كیا با انجام 211 بازی در رتبه دوم جای گرفته است.
این ستاره ایرانی در سال 1999 پس از شش ماه حضور در تیم بوخوم به شمال كشور اروپایی رفت و تا سال 2007 موفق شد 26 گل برای بندرنشینان به ثمر برساند.
در این گزینش دیوید یارولیم اهل جمهوری چك با 24 بازی بیشتر نسبت به ستاره 35 ساله ایرانی، در رده نخست است.

شرح كامل این گزارش را در زیر می‌خوانید:

*محبوب‌ترین لژیونرها
در این زمینه دانماركی‌ها پیشتاز هستند. تقریبا 10 بازیكن از كشور همسایه شمالی آلمان تاكنون بخت عقدقرارداد با بندرنشینان را پیدا كرده‌اند. اولین بازیكن دانماركی اوله بیورن‌موسه در سال 1971 بود و آخرینش هم مایكل گراوگراد كه در سال 2009 قرارداد بست.
پس از بازیكنان دانماركی، هلندی‌ها با 9 بازیكن در رتبه دوم قرار گرفته‌اند.
در رده سوم نیز لژیونرهای لهستانی با 8 بازیكن و برزیلی ها و چك‌ها هریك با 7 بازیكن در رده سوم و چهارم جای گرفتند.

*اولین بازی بازیكن خارجی هامبورگ در بوندس‌‌لیگا:
این مورد زمانی بود كه آندرئاس ماته،‌ بازیكن مجاری در سال 1964 مقابل نوین‌كرشن به میدان رفت.
اولین بازیكن خارجی هم كه برای هامبورگ گل زد همین ستاره مجاری بود كه یك هفته پس از اولین حضورش توانست مقابل كایزرس‌لاترن گلزنی كند.


*بیشترین تعداد بازی یك خارجی برای هامبورگ:
از این حیث دیوید یارولیم صدرنشین است. او ركورد 235 بازی بوندس‌لیگایی برای هامبورگ انجام داده است.
پس از او نوبت به مهدی مهدوی كیا، بازیكن ایرانی می‌رسد كه 211 بازی انجام داد.
پس از كاپیتان اسبق ایران، بیورن موسه، نیكو هوگوما و سرگئی باربارز به ترتیب 186، 177 و 174 بازی برای بندرنشینان انجام دادند.

*بهترین‌ها:
به‌وضوح می‌توان گفت كه بهترین بازیكن خارجی تمام ادوار هامبورگ، كوین كیگان بوده است. وی در سال 1977 از لیورپول آمد. در سال‌های 1978 و 1979 به عنوان بازیكن برتر اروپا برگزیده شد.
پس از او رافائل فان‌درفارت در سال‌های 2005 تا 2008 چنین جایگاهی داشت. سومین بازیكن خارجی بزرگ هامبورگ، سرگئی باربارز بوسنیایی شد.


*بیشترین تعداد گل زده:
باربارز زننده بیشترین تعداد گل برای هامبورگ به عنوان یك بازیكن خارجی بوده است. او حتی در سال 2001 با 22 گل زده عنوان آقای گل بوندس‌لیگا را كسب كرد. پس از او یان فورتوك (51 گل)،‌برناردو رومئو (35 گل)، كوین كیگان (32 گل) گلزنی كردند.

*جوان‌ترین‌ها:
امرسون برزیلی در سال 1991 اولین بازی خودش را برای هامبورگ در تساوی بدون گل برابر كایزرس‌لاترن انجام داد. او با 18 سال سن، جوان‌ترین بازیكن خارجی تاریخ هامبورگ برشمرده می‌شود.

*جوان‌ترین گلزن خارجی:
هوینگ مین سو، بازیكن اهل كره‌جنوبی كه 18 ساله است و در فصل اخیر برای تیمش گلزنی كرد.

*موفق‌ترین خارجی:
هیچ بازیكن خارجی هامبورگ به اندازه لارس باستروپ كه در سال 1981 به تیم آمد، موفق نبوده است.او با این تیم قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شد و دو مقام قهرمانی بوندس‌لیگا نیز كسب كرد.


نوشته شده توسط : پوریا مرادی