تبلیغات
به روز ترین اخبار فوتبال ایران و جهان - الحبسی: باشگاه‌های اروپایی برای ماه مبارك رمضان حرمت قائلند

www.footballnews1.ir


به روز ترین اخبار فوتبال ایران و جهان

پوریا مرادی

جستجو

 

الحبسی: باشگاه‌های اروپایی برای ماه مبارك رمضان حرمت قائلند

چهارشنبه 8 تیر 1390   11:45 قبل از ظهر


نوع مطلب : ورزشی ،فوتبال در جهان ،حواشی فوتبال جهان ،مصاحبه ها ،

به گزارش خبرگزاری فوتبال نیوز 1  علی الحبسی در گفت‌وگویی با فیفا اظهار داشت: بابت ماه مبارك رمضان هیچ‌وقت در اروپا و به‌عنوان یك بازیكن مسلمان گرفتار و محروم نشدم. به ماه مبارك بطور گسترده احترام گذاشته می‌شود. به‌عنوان مثال زمانی كه در بولتون بودم، باشگاه حتی یك اطاق مخصوص برای نماز، دعا و عبادت اختصاص داده بود. این قبیل اقدامات از نظر من احترام كامل به باور دینی‌ام است.

این دروازه‌بان 29 ساله كه هشت سال قبل از فوتبال باشگاهی كشورش جدا شد،‌ ابتدا راهی لیگ نروژ شد و برای تیم اف.ث.لین بازی كرد. وی سپس بخت حضور در لیگ برتر انگلیس را پیدا كرد. این سنگربان با انجام تمرین زیاد و تحمل مشكلات توانست در فوتبال اروپا كه عمدتا پذیرشی نسبت به دروازه‌بانان مستعد آسیایی ندارد، جایگاهی ارزشمند برای خود مهیا كند.

وی افزود: در نروژ و انگلیس مصاحبه‌های زیادی انجام دادم كه در آن حتی آداب دینی را توضیح‌ دادم. یادم هست یك شخصی از من موقع نماز در مسجد عكس گرفت.

الحبسی كه اكنون به نظر می رسد در اوج توان دوران ورزشی‌ قرار دارد، در این گفت‌وگو به نكاتی به‌شرح زیر اشاره كرده است:

*آقای الحبسی، در برخی از ممالك نژاد‌پرستی علیه بازیكنان، به‌ویژه بازیكنان عربی، رو به ‌افزایش است. باور شما از این امر چیست؟
من شخصا هیچگاه چنین مشكلی نداشته‌ام. با این حال معتقدم نژاد‌پرستی، رفتاری است كه باعث انزجار می‌شود. در دین من یعنی اسلام هرگونه تبعیض، ممنوع است. فرقی هم نمی‌كند كه باور اعتقادی،‌ جنسیتی، وابستگی قومیتی یا رنگ پوست چه باشد.

*در تمام دوران ورزشی‌تان مصداقی از رفتارهای نژاد‌پرستانه یا گفتاری این‌چنین را تجربه كردید؟
صادقانه عرض كنم، از اولین روز حضورم در انگلیس، چه آن زمان كه در بولتون واندرز بازی كردم و چه در زمان حضور در ویگان، مورد پذیرش كامل واقع شدم. در این میان آنچه بیش از هرچیزی برایم اهمیت دارد، ‌احترام به دینم است. در تمام 8 سالی كه در اروپا شاغلم، از این بابت هیچ مشكلی نداشتم. تازه بالعكس هواداران تیمی كه برایشان بازی كردم، همیشه به بازیكنان با وجود تفاوت‌های مذهبی احترام گذاشته‌اند.

*برای شما در قاره اروپا زندگی براساس قوانین مذهب‌تان بخصوص در ماه مبارك رمضان سخت نبوده؟
خیر. بابت ماه مبارك رمضان هیچ‌گاه گرفتار و محروم نشدم. به ماه مبارك رمضان بطور گسترده احترام گذاشته می‌شود. به عنوان مثال زمانی كه در بولتون بودم، باشگاه حتی یك اطاق مخصوص برای نماز، دعا و عبادت اختصاص داده بود. این قبیل اقدامات از نظر من احترام كامل به باور دینی‌ام است. در نروژ و انگلیس مصاحبه‌های زیادی انجام دادم كه در آن آداب دینی را توضیح‌ دادم. یادم هست حتی یك شخصی از من موقع نماز در مسجد عكس گرفت.

*با این حال یكسری از بازیكنان دارای اصل و نصب عربی در ورزشگاه‌های انگلیس با رفتارهای نژاد‌پرستانه مواجه شدند. موضع شما در این باره چیست؟
شخصا در این باره چیزی بیشتر نمی‌توانم بگویم. چون چنین اتفاقاتی را خود هیچ‌گاه تجربه نكردم. البته مایه خجالت است كه برخی تماشاگران مقابل بازیكنانی كه تمام توان خود را در زمین خرج می كنند تا تماشاگران روی سكوها لذت ببرند، چنین رفتار كنند.

*باورهای شما در قبال فوتبال و مقابله با نژاد‌پرستی چه اقدامی را به همراه خواهد داشت؟
راه‌های مختلفی برای مقابله با این پدیده وجود دارد كه توجه همه رسانه‌ها را به خود معطوف كنید. زیرا در حل این معضل رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی ایفا كنند. همچنین برگزاری دیدارهای دوستانه همراه با ستارگان نامی كه شعار علیه اقدامات نژادپرستی می‌دهند، نیز قابل تامل است. تازه بازیكنان شاخصی می‌توانند به مدارس بروند تا به بچه‌ها از همان سنین كم در این باره اطلاعاتی بدهند و اطلاعات آنان را نسبت به این پدیده زشت بیشتر كنند.

*دوران اولیه حضورتان در اروپا به‌عنوان یك لژیونر كه در نروژ بود، را چگونه پشت سر گذاشتید؟
سال‌های اولیه هركاری همیشه سخت‌ترین است. این قاعده برای همه بازیكنانی كه در كشوری بیگانه حضور می‌یابند، وجود دارد. با گذر زمان توانستم با شرایط آب‌وهوایی و نیز فرهنگ نروژ خو بگیرم. با وجود برخی مشكلات كه طبیعی هم است،‌ می توانم امروز بگویم با موفقیت از چنین دوره‌ای سربلند خارج شدم.

*بسیاری از بازیكنان ممالك عربی، ‌به‌ویژه از كشورهای آسیایی برای تثبیت موقعیت خویش در لیگ‌های اروپایی مشكل داشتند. فكر می‌كنید مشكل آنها چیست؟
تصور می‌كنم صبر و تحمل در قالب هر تجربه، نقش به‌واقع كاملی در این قضیه ایفا می‌كند. بی‌شك این گروه از بازیكنان برای عادت به شرایط جغرافیایی و فرهنگ ممالك اروپایی مشكل داشتند. ولی بازیكنی كه ذات حرفه‌‌ای دارد، باید بتواند تحمل بالایی هم داشته باشد. گاه دورانی پیش می‌آید كه ساعت‌ها مجبور می‌شوی روی نیمكت ذخیره‌ها بنشینی. به طور كلی این موضوع برای من ایجاد مشكل نكرد.

*در همین ارتباط چه توصیه‌ای به لژیونرهای آسیایی دارید؟
در این ارتباط خیلی توصیه‌ها می‌توان كرد. به‌خصوص به آن دسته كه هنوز از حضورشان در اروپا مدت بسیار كمی سپری شده است. اولین چیزی كه بسیار مهم است، این كه سفت و سخت تمرین كنند و طاقت خود را افزایش دهند. برای این كه به‌عنوان یك بازیكن حرفه‌ای در تیمی اروپایی بازی كنی، باید توان بالا و استقامت زیادی داشته باشی. در این میان با تمام وجود روی هدفی كه داری تمركز كنی و قدم به قدم كارت را به پیش ببری.


نوشته شده توسط : پوریا مرادی